Forum www.7dak.fora.pl Strona Główna www.7dak.fora.pl
Forum pasjonatów 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

XXVII Dni Ułana

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.7dak.fora.pl Strona Główna -> Stowarzyszenie GRH 7 D.A.K.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
major Misiaczek
Ogniomistrz


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 1004
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Śro 23:26, 07 Gru 2011    Temat postu: XXVII Dni Ułana

Wszyscy wiecie, że Poznań ma po prostu szczęście do kawalerii. Tu w okresie międzywojennym stacjonowały (jedyne miasto poza Suwałkami) dwa pułki: 15. Pułk Ułanów Poznańskich i 7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich. Stacjonowały tu również inne oddziały (m.in. 7. Dywizjon Artylerii Konnej Wielkopolskiej) i związki broni jezdnych. Zupełnie pomijając (z braku miejsca) ich piękne karty historii, warto wspomnieć, że ten pierwszy „Dzieci Poznania”, powstał jako pierwsza jednostka kawalerii podczas powstania wielkopolskiego 1918/1919 r. Naturalnym więc było, że miasto Poznań upomniało się o wyróżnik „poznański”, który Pułk otrzymał i celebrował. Tym samym każdorazowy Prezydent Miasta stawał się Honorowym Szefem dla swoich ułanów, uosabiając cały gród. Ten zwyczaj udało się reaktywować wraz z przywróceniem po wielu latach samego urzędu.
Święto Pułku obchodzone w rocznicę dekoracji Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, szczęśliwie zbiegło się z dniem św. Jerzego – patrona kawalerii i całego rycerstwa. Nie dziw więc, że postać tego właśnie świętego, wieńczy pomnik poświęcony żołnierzom Pułku, a odbudowany z wojennych zniszczeń w 1982 roku. To pod nim gromadziła i gromadzi się Rodzina Pułkowa. Tu również od lat dwudziestu sześciu, gromadzą się uczestnicy Dni Ułana – imprezy wspominającej Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Przy tej okazji, od lat dwudziestu jeden, rozgrywane są MILITARI - mistrzostwa współczesnych kawalerzystów. Dzięki wieloletniej pracy poznańskich środowisk, jest to jedyne miejsce w kraju, gdzie nieprzerwanie, od tylu lat, w możliwie najpełniejszy sposób kultywowane jest Święto Pułku kawalerii II Rzeczypospolitej.

Długoletnia praca poznańskich Środowisk kawaleryjskich przyniosła efekty. Dzięki kontaktom z kawalerzystami z zagranicy, w roku przyszłym wspólnie będziemy celebrować XXVII Dni Ułana – Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a wraz z nimi Pierwsze Światowe Mistrzostwa Kawalerii - WCC 2012.
„Sacrum” naszego Święta pozostaje w zasadzie bez zmian, tradycyjne. Szczegóły będziemy ogłaszać w późniejszym terminie. Nowością będzie część „profanum”, a szczególnie towarzyszące Świętu zawody. Szczególnie część międzynarodowa, bo XXII Kawaleryjskie Mistrzostwa MILITARI, rozgrywane będą w dotychczasowej formule i pozostaną zastrzeżone dla obywateli RP.
Wiele problemów sprawiło organizatorom dostosowanie polskich regulaminów do tych, którymi posługują się na przykład Anglosasi. Dziś możemy mówić, że udało się znaleźć i wypracować kompromis. Wśród wielu zasad ogólnych przyjęto tą, że jeśli przepisy uznawane przez większość federacji są spójne, to będziemy się im podporządkowywać. Zespół sędziowski będzie międzynarodowy, by organizacje zagraniczne miały w nim swoich przedstawicieli. W zawodach będą mogły uczestniczyć zespoły/patrole czteroosobowe (d-ca+3), umundurowane stosownie do poszczególnych prób/konkurencji. Wszystkie dyscypliny konne w rzędach służbowych troczonych stosownie do poszczególnych prób/konkurencji. Biorąc pod uwagę, że nasi goście będą występować na koniach wypożyczonych w Polsce, ich poziom będzie zbliżony bardziej do klasy kawaleryjskiej niż oficerskiej MILITARI lat poprzednich. W skład WCC Poznań 2012 rozgrywanych w dniach 18-22 kwietnia 2012 r. wchodzić będą następujące konkurencje/próby: ujeżdżenie, skoki (parkur), cross, próba terenowa/bieg skauta (przypominająca nasze biegi gońca), strzelanie z broni kulowej (pieszo), przegląd poprawności wyglądu jeźdźca i konia (zwane żartobliwie konkursem piękności) i konkurs pola walki/władanie bronią konno (strzelanie z broni pneumatycznej, władanie lancą, władanie szablą/pałaszem). Zaproszenie do wzięcia udziału w zawodach (WCC 2012 i XXII MILITARI) wraz ze szczegółowymi informacjami, organizatorzy będą wysyłać do wybranych Środowisk. Wstępne zgłoszenia można przesyłać do 15 stycznia 2012 na adres: [link widoczny dla zalogowanych].
Biorąc pod uwagę, że naczelnym przesłaniem ma być możliwość wspólnego spotkania w duchu kawaleryjskiego braterstwa, zaproszenie nasze kierujemy również do Środowisk, które prezentując dobry poziom wyrobienia kawaleryjskiego, nie będą w stanie sprostać wymogom czysto sportowym. Podczas naszego Święta znajdzie się miejsce i dla nich w rozmaitym charakterze. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sędziowie, rozjemcy, luzacy i inne osoby funkcyjne, będą stanowić o atmosferze tego wydarzenia. Tym bardziej, że wszyscy będziemy brać wspólnie udział również w częściach oficjalnych „sacrum”: capstrzyku i niedzielnej defiladzie połączonej z rewią. Z tego samego powodu, zaproszenie do uczestnictwa w przygotowaniach i przebiegu naszego Święta, kierujemy do Środowisk rekonstrukcyjnych. Od lat wspierają nas i tym razem nie powinno Ich zabraknąć. Z prawdziwą radością przyjęliśmy zaoferowaną nam przez Federację Kawalerii Ochotniczej pomoc we współorganizacji Zawodów.
Tak więc do zobaczenia w Poznaniu na Pierwszych Światowych Mistrzostwach Kawalerii – Word Cavalry Competition (WCC) - Poznań 2012 i XXII Ogólnopolskich Mistrzostwach Kawalerii MILITARI. Spotkajmy się w Poznaniu na XXVII Dniach Ułana – Święcie 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Ku chwale Kawalerii!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
major Misiaczek
Ogniomistrz


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 1004
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob 23:35, 28 Sty 2012    Temat postu:

Na stronie [link widoczny dla zalogowanych] pojawiła się zakładka WCC 2012 i pierwsze dokumenty (regulaminy, wzór zgłoszenia, ramowy program itd.). Kolejne pojawiać się będą od poniedziałku. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
elmijakke
Kapral


Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 332
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:28, 29 Sty 2012    Temat postu:

Michale,
jak ma rozumieć ten zapis:

"20 kwietnia - dzień polowy „ciężki”
Próba skauta (bieg gońca) wraz z elementami (cross, strzelnica kulowa, zadania) (W)
Strzelanie z broni krótkiej, cross. (M)"

Są dwa różne crossy?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
major Misiaczek
Ogniomistrz


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 1004
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie 11:12, 29 Sty 2012    Temat postu:

Tak. W regulaminach szczegółowych (po niedzieli), będzie tą różnicę widać.
Dotyczy to trudności. W przypadku WCC, pokonanie cross (jako "odcinka specjalnego" w teście skauta), może odbyć się "za dowódcą". W przypadku Militari, wyłącznie indywidualnie.
Zapisy "ciężki" i "lekki" dotyczą obciążenia dla konia (przewidywany większy wysiłek - dużo godzin w siodle).
Różnica występuje również w programie ujeżdżenia (te są już na stronie) i parkuru skokowego. Dotyczy to stopnia trudności, bo przejazdy oczywiście indywidualne dla wszystkich.
Przyjęliśmy zasadę, że uczestnik Militari, jeśli zaliczy przejazd w swojej (wyższej) klasie, to nie będzie musiał zaliczać klasy niższej (WCC), a wynik procentowy zaliczymy do punktacji WCC. Jeśli oczywiście będzie w WCC startował wraz z patrolem. Wink


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez major Misiaczek dnia Nie 11:19, 29 Sty 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
elmijakke
Kapral


Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 332
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 17:54, 29 Sty 2012    Temat postu:

Ok, rozumiem. Zatem od razu następne pytanie. Jak wygląda szczegółowa rozpiska tego dnia dla kogoś jadącego w zespole WCC i przy okazji MIlitari indywidualnie? Ile w sumie km musi pokonać? Ile skoków w crossie? Itd. Itp.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
major Misiaczek
Ogniomistrz


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 1004
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto 19:23, 21 Lut 2012    Temat postu:

Od kilku dni na stronie [link widoczny dla zalogowanych] dostępny jest komplet regulaminów (w języku polskim). Tłumaczenia pojawią się w przeciągu tygodnia. Na zgłoszenia do obu konkursów (Militari i WCC) czekamy do 1 marca. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pieczarka
Bombardier


Dołączył: 31 Gru 2007
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 0:09, 22 Lut 2012    Temat postu:

Michale ja mam jak na razie teoretyczne pytanie:
czy próby Militari i WCC są tak rozplanowane czasowo, ze istnieje szansa wystartowania w jednym na jednym koniu a w drugim na drugim koniu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
major Misiaczek
Ogniomistrz


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 1004
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Śro 6:48, 22 Lut 2012    Temat postu:

Konkurencje następują po sobie w ten sposób, że (dla najambitniejszych) Polak, który będzie chciał wziąć udział we wszystkich trzech konkursach, to da radę. Próby zaliczone w klasie wyższej (Militari) będą podstawą zaliczenia klasy niższej (WCC). Tak samo, jak w poprzednich dwóch latach, zawodnicy Militari mieli zaliczony przejazd lancy i szabli do konkursu memoriałowego (bez konieczności powtarzania prób). W przypadku dwóch, różnych koni, próby będzie trzeba jechać na każdym z nich osobno. Wymaga to przede wszystkim doskonałego zaplecza w postaci zwinnych luzaków i prawdopodobnie dwóch kompletnych rzędów. Smile Przerabialiśmy ten wariant z Piotrkiem Walterem i Grzesiem Wojtaczką. Nie ma natomiast możliwości (jasno określone w regulaminach) dwukrotnego startu w którymkolwiek konkursie tego samego jeźdźca lub konia. Exclamation

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
major Misiaczek
Ogniomistrz


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 1004
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob 22:25, 28 Kwi 2012    Temat postu:

Wielkie dzięki za wspólne świętowanie. Osobne gratulacje dla Łukiego, który zapoczątkował w 7mym DAKu nową erę. Wystąpił i ukończył konkurs memoriałowy im. Macieja Frankiewicza we władaniu białą bronią konno. Zadał tym samym kłam niedowiarkom, że tylko strzelać potraficie! Stawał dzielnie. Exclamation
Dziarsko wystąpiliście na sobotnim capstrzyku, podczas niedzielnego przemarszu konnym pocztem, łącznie z indywidualną rundą podczas festynu na poznańskiej Cytadeli. Por. Mrugalski w nowym rzędzie prezentował się wyśmienicie (aż skrzypiało). Dla Niego osobne podziękowanie za pomoc w charakterze oficera łącznikowego z d-ctwa Brygady (wraz z Arkuszem). Podziękowania od gen. Andrzejczaka załączone na [link widoczny dla zalogowanych] powinny wystarczyć za cały komentarz.
Jeszcze raz dziękuję i do następnego...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.7dak.fora.pl Strona Główna -> Stowarzyszenie GRH 7 D.A.K. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin